Magazín Dárek

Proč se vůbec slaví svátek sv. Valentýna?

Rate this post

Den všech zamilovaných, nebo chcete-li svátek sv. Valentýna, se slaví 14. února. V tento den si partneři projevují svou lásku nejen malými dárky, květinami, pohlednicemi či sladkostmi, ale i romantickou večeří nebo výletem. Valentýn se nejdříve slavil jen v anglosaském prostoru, ale dnes už se rozšířil i na zbytek světa. Z části za to mohou komerční důvody a nátlak prodejců.

Svátek je pojmenován po sv. Valentýnovi, který žil pravděpodobně ve třetím století našeho letopočtu. Všechno co o něm víme, jsou ve většině případů legendy, a dnes se můžeme jen dohadovat, která z nich je pravdivá.

První legenda

Podle první z nich, zemřel tento katolický kněz mučednickou smrtí, protože i přes zákaz Claudia II. oddával vojáky s jejich ženami. Vládce Říma si totiž myslel, že vojáci dávají přednost lásce před bojem a tak sňatky zakázal. Valentýn zemřel mučednickou smrtí práve čtrnáctého února.

Druhá legenda

Ve druhé legendě se vypráví o Valentýnově hluboké lásce ke křesťanství a zázraku spojeném s vyléčením slepé dívky, do které se zamiloval. Ta díky jeho modlitbám spatřila světlo světa, ale pohanskému vládci Říma se to nelíbilo, a tak dal knězi setnout hlavu právě 14. února.

Svátek zamilovaných

Ať už je jedna z nich opravdu pravdivá, nebo jsou obě vymyšlené, jedno je jasné. Mnoho párů po celém světě si právě v tento den připomíná svou lásku. Ať už dárky, romantickou večeří nebo prostým faktem, že jsou v tento den spolu.

Co si myslíš o tomto svátku ty? Štve tě neustálý tlak prodejců a svátek všech zamilovaných ignoruješ, nebo tomuto tlaku nepodléháš a chceš si užít den se svou drahou polovičkou?

Loading Facebook Comments ...

Vyjádřete svůj názor