zdroj: http://sweetandsaltycz.com/

Magazín Dárek

Návody na nábytek z palet. Zvládne to každý!

4.1/5 - (32 votes)

Zařizuješ si byt, či dům a nechceš utrácet za drahý nábytek? Chtěl/a bys originální a přitom praktický nábytek, který zvládneš vyrobit za minimum času? Pokud jsou tvé odpovědi kladné, tak už nic nehledej, a přečti si více o paletovém nábytku. O paletách už jsme v minulosti napsali jeden článek.

Palety, které se už nedají použít na přepravu zboží, většinou skončí na skládkách. Diskutovalo se i o tom, že budou sloužit jako palivo na topení, nebo jako náhrada za uhlí v teplárnách. Je to velká škoda ničit tak skvělý materiál, který se dá využít i jinak.

Paletový nábytek je za poslední dobu velice oblíbenou a vyhledávanou záležitostí u mnoha lidí. A není se čemu divit. Koho by napadlo, že na paletách dnes budeme chtít sedět, odkládat si na ně věci, nebo na nich dokonce spát? Dnes už se z palet vyrábí prakticky vše, na co si vzpomeneš, od poliček, stolků, pohovek, až po paletové záhony či balkóny.

paletaab

zdroj: http://sweetandsaltycz.com/2012/10/09/nabytek-z-palet-je-hit/

Výhody nábytku

Palety jsou levné, jednoduše k dostání. Originální, dobře vypadající a přitom praktický nábytek zvládneš vyrobit i ty, alespoň při základní manuální zručnosti. Velkou výhodou je, že je to vhodný nábytek jak do interiéru, tak do exteriéru, na terasy, zahrady apod. Je to levná a méně náročná práce, než shánět klasický gauč či stůl, což se naopak může mnohdy velmi prodražit. Tento nábytek není problém kdykoliv vyměnit, a nahradit za jinou paletu.

Natírej a kombinuj

Paletový nábytek nabízí spoustu možností. Z jednotlivých palet lze sestavit nejrůznější kusy nábytku. Samotnou paletu můžeš i rozebrat a využít jednotlivá prkénka např. na obložení podlahy. Pokud tě už nebaví klasická barva a struktura palet, můžeš je kdykoliv natřít, obrousit, nalakovat, kombinovat s ostatními materiály, nebo natřít barvou dle vlastního vkusu.

Návody

Zde máš jednoduché návody, jak si vytvořit stolek, věšák a další zajímavé vychytávky do tvého domova:

Konferenční stolek

Na konferenční stolek ti stačí využít jedna paleta, čtyři kolečka, barva, kterou paletu natřeš a stolek je hotový. Mezi spodní a horní částí palety je i prostor, který ti vytvoří místo na odkládání potřebných věcí.

palety1

zdroj: http://www.menstylist.com/2012/05/25/my-thoughts-on-the-union-pallet-table/#

Věšák

Na věšák z palet ti stačí jedna paleta, pár háčků na bundy, hřebíky na připevnění háčků, skoby na zeď a barva či barvy, se kterými si s paletou vyhraješ.

paleta_vesak3

zdroj: http://www.keliwood.cz/aktuality/vesak-z-palety-recy-veci

Květinová zahrádka

Na výrobu květinové zahrádky ti opět stačí jedna paleta, nepromokavá zahradnická textilie, nářadí a hřebíky. Na zadní, spodní i obě boční stěny palety umístíš textilii po celé ploše. Poté se paleta položí zadní (největší stranou) na zem a do nejvyššího “patra” se umístí květiny i s kořenovým balem. Mělo by jich být více, protože budou bránit vysypání hlíny z palety. Dovnitř se totiž hned potom musí nacpat zemina, a to tak, aby byla poměrně pevně upěchovaná.

paleta3

zdroj: http://www.protivna-blondyna.cz/2012/08/zazraky-z-palety.html

Když je paleta plná, do otvorů mezi prkny se vsadí další rostliny. Doporučuje se nechat paletu několik dnů až týdnů ležet, dokud rostliny nezakoření a pak ji dát do svislé polohy. Zalévej často, hlavně spodní patra, které nejvíce vysychají.

Podívej se na podrobné video o výrobě květinové zahrádky.

Loading Facebook Comments ...

Vyjádřete svůj názor